Alojzy Mol

Montażysta filmów animowanych
02.02.1924 08.01.2007 Wesoła, koło Mysłowic

Biografia

Przed II wojną światową pracował jako sprzedawca, a podczas okupacji niemieckiej był na robotach przymusowych we dworze w Dziećkowicach. Po wojnie pracował jako pracownik kopalni węgla kamiennego „Wesoła”, a następnie w Mysłowicach.

W latach 1950–1987 był związany z Bielską Wytwórnią Filmów Rysunkowych, początkowo jako grafik, następnie animator i asystent reżysera ds. montażu.

Autor opracowania dźwięku i montażu kreskówek z serii Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Bolek i Lolek, Wyprawa Profesora Gąbki, Marceli Szpak dziwi się światu, Tajemnice wiklinowej zatoki. Współpracował z dźwiękowcem Otokarem Balcym.

Odznaczony złotą odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego (1968), potem odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1975), Odznaką „Zasłużony Pracownik SFR” (1977) oraz Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980).

Etos pracy i talent techniczny Alojzego Mola przyczyniły się do rozwoju polskiego filmu rysunkowego i dźwiękowego w czasach PRL-u.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Praca w Bielskiej Wytwórni Filmów Rysunkowych (1950–1987) – grafik, następnie animator i asystent reżysera ds. montażu
Autor opracowania dźwięku i montażu kreskówek w serii Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Bolek i Lolek, Wyprawa Profesora Gąbki, Marceli Szpak dziwi się światu, Tajemnice wiklinowej zatoki; współpracował z Otokarem Balcym
Odznaczony Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego (1968)
Srebrny Krzyż Zasługi (1975)
Odznaka Zasłużony Pracownik SFR oraz Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1977, 1980)

Ciekawostki

Zmarł 8 stycznia 2007 roku.
Przez wiele lat tworzył dźwięk i montaż do głośnych kreskówek, wpływając na charakter polskiego filmu animowanego.

Udostępnij